Kampania Społeczna Bliżej Bliskich skierowana jest do bliskich (rodzin, przyjaciół, "pomagaczy") osób chorujących na depresję.

Należysz do tego grona? Czytaj dalej...

Zapewne zgodzisz się, że depresja dotyka całą rodzinę, jak i każdą osobę, która jest w kręgu najbliższych osoby chorującej na depresję. Naturalnie jednak nasza uwaga koncentruje się na tej cierpiącej, zmagającej się bezpośrednio z objawami depresji. Dlatego niemal spontanicznym odruchem jest chęć ulżenia jej w cierpieniu.

Chęć pomocy choremu pojawia się często znacznie szybciej aniżeli sam chorujący jest gotowy przyjąć pomocną dłoń. Efektem bardzo często jest to, że cały ciężar pomocy, spada na najbliższych.

Ale czy są gotowi by nieść zdrową pomoc? Czy tego uczą w szkole? Czy rodzimy się wyposażeni w kompetencje zdrowej pomocy, tak jak dostaliśmy oczy by widzieć czy uszy by słyszeć?

NIE.

Zwykle przy tego typu wydarzeniach podaje się aktualne statystyki dotyczące zachorowalności na depresję… Zwraca się uwagę na  skalę samobójstw i to nie tylko u nastolatków! Mówi się otwarcie o „epidemii depresji”!

Cyt.: „Według WHO na depresję choruje 280 mln ludzi na świecie (około 3,8 proc. populacji). Dotyka ona 5,0 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. ludzi w wieku co najmniej 60 lat. I coraz częściej zdarza się nawet u dzieci i nastolatków. W Polsce w ostatnich niemal 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.” 

Czy jest jednak sens DEMONIZOWAĆ zjawisko narastającego problemu ? 

Czy rzeczywiście na tym warto się skupiać, jeśli naszą CZYSTĄ INTENCJĄ ma być skuteczna pomoc?

Czy naprawdę ma sens podkręcanie wibracji lęku informowaniem o tym, że „depresja zabija”, że to „choroba śmiertelna”? Czy to „nakarmi głodnego pomocy” i tych, którzy chcą mu pomóc?

Czy też ważniejsze jest szukanie rozwiązań i realne wpłynięcie na zmianę? 

 ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOJEGO OSOBISTEGO ZAPROSZENIA I REALNYCH DZIAŁAŃ PODCZAS KAMPANII: 

„Od 20 lat obserwuję prognozy rozwijania się depresji, podawane przez WHO. Czyli, że w roku 2020 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie czy aktualnie powyższe ostrzeżenia przesunięto na rok 2030. 

A jakby to było, gdyby prognozować inaczej ? Jakby to było, gdyby postawić sobie lepszy CEL, np. :

* W 2030 zachorowalność na depresję spadnie o 5%! 

Powiesz „mało… tylko 5%”? Nie, to ogrom w perspektywie tendencji wznoszącej!

Może jestem idealistką, może stawiam sobie za duże cele… MOŻE… ale jednocześnie mam głęboką wiarę, że wypełniając dzień wartościowym działaniem, codziennie można zrobić krok do realizacji tego celu a perspektywa 7 lat nie jest wcale taka odległa… Systematyczne działania ukierunkowane na konkretną zmianę i wykorzystanie zapału, doświadczenia i wiedzy tych, którzy mają w tym temacie dużo do powiedzenia MOŻE… okazać się BEZCENNA! 

Temu właśnie ma służyć projekt KSBB skierowany do bliskich – osób chorujących na depresję. Kampanią chcemy budować świadomość rodziny jak dać bliskim zdrowe wsparcie, zmniejszyć ich poczucie bezsilności i zdrowo pomagać nie zapominając przy tym ze oni sami potrzebują zasilenia.

Od kwietnia 2023 realizowany będzie 1 etap Kampanii Społecznej Bliżej Bliskich skierowanej do BLISKICH osób chorujących na depresję w ramach której będzie można skorzystać BEZPŁATNIE z Programu Bliżej Bliskich i Programów Eksperckich. 

Kampania Społeczna BB będzie miała zasięg globalny, a dzięki formule online, a każda osoba zarejestrowana będzie mogła skorzystać bezpłatnie z całego programu (Program Bliżej Bliskich + Programy Eksperckie będą dostępne razem online).” 

Mówi Justyna Honorata Kiełpińska

Prezeska Fundacji Wspierającej Skuteczne Wyjście z Depresji, PRAKTYK: Psycholog, Terapeuta, Coach.

Co jeszcze jest ważne w przekazie kampanii?

Mówi się o 5 osobach z najbliższego środowiska, które mają realny wpływ na osobę czy to zdrową, czy chorującą, dlatego nie można przecenić czy nie docenić roli rodziny i najbliższych.

Jednocześnie by nie przechodzić ze skrajności w skrajność i raz nadmiernie współczuć chorującym na depresję, potem tym, którzy niosą „ciężar pomocy” – rodzinie, chcemy podczas kampanii naświetlić pełny obraz podejmowanej problematyki, a w związku z tym absolutnie należy zmierzyć się z niezwykle trudnym tematem „cichej przemocy”, która niejednokrotnie jest ignorowanym czy nieuświadamianym czynnikiem rozwoju depresji.

Tak, najbliższe środowisko może nie być wspierające.

A „cicha przemoc” dzieje się tak samo w ukryciu, jak i potem w ukryciu, za parawanem poczucia wstydu chowa się osoba chorująca na depresję. To się realnie dzieje w naszych domach i o tym trzeba głośno mówić – dlaczego?

„Tylko rzucając światło na to, co zakryte możemy to zobaczyć i podjąć kroki by realnie pomóc, a nie tylko mówić o pomocy! – Jestem praktykiem i choć użyłam tu metafory, to ufam, że KAŻDY wyczuwa moc tych słów opisujących realną rzeczywistość szukających pomocy u takich jak ja „pomagaczy”. 

Dodam więcej:

– moją głęboką intencją jest by ŚWIATŁO KAMPANII BLIŻEJ BLISKICH dotarło do KAŻDEGO  DOMU, gdzie dziś panuje mrok, gdzie leczy się depresję, gdzie nadal beztrosko trwa „cicha przemoc” ! Chcę, aby Kampania dotarła tam, gdzie każda osoba cierpiąca na depresję, czy osoby jej pomagające będą mogły skorzystać z tego, co chcemy BEZPŁATNIE przekazać.

Dlatego Kampania Społeczna BB będzie miała zasięg globalny, a dzięki formule online, każda osoba zarejestrowana będzie mogła skorzystać bezpłatnie z całego programu (Program Bliżej Bliskich + Programy Eksperckie będą dostępne razem  online). „

Mówi Justyna Honorata Kiełpińska

Prezeska Fundacji Wspierającej Skuteczne Wyjście z Depresji, PRAKTYK: Psycholog, Terapeuta, Coach.

ABY ZREALIZOWAĆ TEN CEL POTRZEBUJEMY WAS!

PLAN kampanii

Kampania Społeczna Bliżej Bliskich będzie realizowana od kwietnia do grudnia 2023 r – w 3 ETAPACH

etap I

0d kwietnia do 30.06.

etap II

od lipca do 30.09.

etap III

od października do 31.12.

Zapoznaj się z samym programem Bliżej Bliskich!

Jest on autorskim programem Justyny Honoraty Kiełpińskiej – fundatorki Fundacji Wspierającej Skuteczne Wyjście z Depresji.

Jest to pierwszy w Polsce program wspierający osoby, które towarzyszą chorującym na depresję.

Został on w całości przekazany na realizację celów statutowych Fundacji Wspierającej Skuteczne Wyjście z Depresji

Przed nami II ETAP – od  3 lipca!  

UWAGA:
Aby wziąć udział  w Kampanii musisz być zarejestrowany. Krok 1 zapisz się na listę zainteresowanych. Aktualizacja zapisów i Nowości – już w  1 mailu po zapisie!

 

W podsumowaniu całej Kampanii, jak i poszczególnych etapów niezbędny jest cel mierzalny.

On pozwala realnie ocenić dokonania i uzyskane efekty. Dlatego nie mam zamiaru mierzyć metafory „światła”! Konkretny cel to PRZEKAZANIE bezpłatnych materiałów edukacyjnych kampanii do każdej szkoły ponadpodstawowej,  a jest ich ponad 6 000 w POLSCE! 

Jednocześnie drzwi otwarte do Kampanii Bliżej Bliskich ma każda instytucja, firma, czy organizacja pozarządowa działająca na terenie Polski, jak i cała Polonia na Świecie.

GDZIE BĘDZIEMY SIĘ KOMUNIKOWAĆ?

kto jest POMYSŁODAWCZYNIĄ KAMPANII?

Pozwól, że zarysuję tu kontekst tego kim jestem i dlaczego robię, to co robię ?  Np. taką kampanię !

Nazywam się Justyna Honorata Kiełpińska, jestem psychologiem od 2003 roku, kiedy to z niemałą satysfakcją odebrałam dyplom ukończenia studiów. Później zdobywałam kolejne kwalifikacje i budowałam swój warsztat pracy, by jak najlepiej służyć drugiemu człowiekowi. Zawód Psychologa zawsze był dla mnie swoistą służbą, ale i sztuką dotarcia do wnętrza drugiego człowieka, co w mojej opinii wymaga gruntownego przygotowania. Dlatego też ukończyłam nie dwa, ale dziesiątki szkoleń psychoterapeutycznych. Skończyłam studia podyplomowe z coachingu – ICF, a także zdobyłam międzynarodowy certyfikat coachingu – ICC. Razem będzie to kilka stron CV, ale wiesz… nie to nauczyło mnie „pracy” czy też mądrości życiowej, którą się chcę podzielić w PROGRAMIE Bliżej Bliskich czy realizując KOMPLEKSOWY PROJEKT służący szukaniu REALNYCH ROZWIĄZAŃ w obszarze DEPRESJI – jakim jest prezentowany projekt KAMPANII SPOŁECZEK BLIŻEJ BLISKICH.

Wyjdźmy nieco poza ramy nauki, szkoleń i czysto formalnych kwalifikacji – dzięki temu lepiej poznasz moje intencje. W 2002 roku, a więc jeszcze będąc studentką psychologii doświadczyłam pierwszej depresji. W tym samym czasie otrzymałam stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wyniki w nauce, a więc za nieprzeciętną średnią ocen. Celowo robię takie zestawienie i nieco drwię z połączenia tych faktów – wyczuwasz? Dlaczego?

Moja inteligencja „nijak” miała się do tego, co czułam w środku i emocji, które ściągały mnie „w dół”, a czego tak naprawdę nie rozumiałam! Powiem wprost: byłam totalnie „zielona”, nie wiedziałam co się ze mną dzieje i co mam robić? Potrzebowałam pomocy, ale nie miałam nawet siły poprosić o pomoc. A z każdym dniem było coraz gorzej…

Depresja dotknęła jednak nie tylko mnie, ale i moją Rodzinę, która tak jak ja nie była przygotowana na takie przeżycia. Wszyscy czuliśmy się bezradni i zagubieni. Każdy chciał mi pomóc, ale nikt nie wiedział CO MÓWIĆ? CO ROBIĆ? JAK POMÓC?

To pytania, jakie moi bliscy zadawali sobie każdego dnia! Wtedy nie było takiego łatwego dostępu do Internetu.

Dlatego korzystając z tego, że teraz mamy takie możliwości i po moich ponad 20 latach pracy w zawodzie „pomagacza” chcę dotrzeć do rodzin takich, jak moja, do bliskich i przyjaciół osób w depresji.

Po co? By Wam było łatwiej, byście mieli to, czego nam wówczas tak bardzo brakowało – JASNOŚĆ, CO WARTO mówić i robić?! JAK POMAGAĆ SKUTECZNIE – z perspektywy osoby jaka daje taką pomoc i jaka sama takiej pomocy MOCNO POTRZEBOWAŁA!

.

FAQ

Czy osoby bliskie chorującym na depresję są narażone na zachorowanie na depresję pod wpływem presji, z jaką się mierzą na co dzień?

odpowiedź niebawem

Czy osoby bliskie powinny współuczestniczyć w terapii osób chorujących na depresję?

odpowiedź niebawem

Na jak długo otrzymam dostęp do materiałów edukacyjnych?

odpowiedź niebawem

Kiedy będą odbywać się wydarzenia w ramach Kampanii?

odpowiedź niebawem

Czy w tej Kampanii mogą uczestniczyć również osoby chorujące na depresję?

odpowiedź niebawem